Bezpečná jízda na koloběžkách a elektrokoloběžkách

Elektrokoloběžky se stávají v posledních letech stále populárnějším dopravním prostředkem. 

V zákoně o silničním provozu (č. 361/2000 Sb.) se dočtete v paragrafu 57 v odstavci 2, že jízdním kolem se z hlediska provozu na pozemních komunikacích rozumí i koloběžka. A to znamená, že ten, kdo jede na koloběžce, je cyklistou se všemi právy i povinnostmi.

     Ečopr je svoboda. Je to jízda na něčem co se ,,Chooperu - Harley,, podobá a proto se tak i jmenuje. Každý si pod pojmem Ečopr představuje možná něco jiného, proto je nejlepší se prostě na Ečopru projet a každy si udělá vlastní poznatek.

     Jakmile máte sen, musíte začít pracovat na tom, aby se stal skutečností. Rozhodnutí, že se na něčem takovém projedete má dozajista každý, a opravdu k tomu stačí jen malý krůček, koupit - půjčit zde www.kolobrnda.cz 

     Modelů je nejen na našem trhu mnoho, mnohé firmy si je nechávají vyrábět přímo pro sebe (např. Capireli, Kentoa, Scot, Hecht, Ecopr X7, ....), ale naprostá většina těchto prodávaných modelů spadají do kategorie skůtrů, což je model který má motor o výkonu nad 1000w, a max konstrukční rychlost 25 km/h. Vše co má  nad tyto hodnoty, spadá do kategorie skůtr, a vztahují se na tento skůtr jiné zákony než na kolobežky do 1000w a do max rychlosti 25km/h.

     Tyto elektrokoloběžky se od sebe nedají prakticky rozeznat, poznají to jen v servisu či PČR. 

 

Elektrokoloběžka s výkonem motoru do 1000W, a max konstrukční rychlosti 25km/h

- nemusíte vlastnit řidičské oprávnění

- můžete všude tam kde můžete s kolem, např na všechny cyklostezky

- dle zákona na tyto elektrokolobežky je pohlíženo jako na jízdní kolo

 

Elektrokoloběžka s výkonem motoru nad 1000W, a konstrukční rychlosti nad 25km/h je skůtr

- musíte mít řidičské oprávnění skupiny dle výkonu motoru //některé elektrokoloběžky mají výkon i více jak 5kw//

- musíte mít technický průkaz vozidla //techničák//

- můžete pouze na komunikace pro motorová vozidla, //nemůžete třeba na stezku pro cyklisty, turistickou, lesní či polní, ...// 

- musíte mít pojištění odpovědnosti, //zelená karta//

- musíte na pravidelnou technickou kontrolu do stanice STK

- musíte mít RZ //dříve SPZ//

- musíte mít vždy přilbu

- musíte parkovat pouze na místech k tomu určených

 

Více se dozvíte v kategorii legislativa a zákony

13x proč jezdí, či chtějí Ečopr

Ečopr je svobodný dopravní prostředek, který opravdu umožňuje svobodu pasivního i aktivního pohybu pro všechny, a proč 13 hvězdiček? No prostě proto, že jsme dle Vašich odezev sestavili tento žebříček hvězdiček. Během doby jste položili mnoho otázek, na mnoho jsem odpověděli, a sestavili tyto hvězdičky proč Ečopr.

      Asi před pěti lety na Kickstarteru zabodoval německý Scrooser, který spojil tlustá kola používaná u golfových vozíků nebo zahradních traktůrků s elegantní konstrukcí koloběžky. Ač to rozhodně jako Harley nebo Čopr nevypadá, vžilo se pro to označení elektrický chopper – sedí se na tom podobně a také je to spíš určené pro klidnou jízdu, kdy se kocháte okolím.

 

sponzor Kletch.cz